Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Među napadačima i sin Vesne Medenice * Milu ne vjeruje pola države * Upozoravao komandire na maskiranog muškarca * Za 50 pacijenata nema kreveta * Osnovan savez za odbranu zemalja centralne Evrope * Jeremić drugi nakon petog kruga glasanja * Ćuruviju ubili „ovi Radonjini”
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 27-09-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Osman Subašić, funkcioner SDP-a :
Kupuju glasove parama od prodaje droge, i to droge kojom se truje naša omladina. Zato ne prodajte glas. Glasajte glavom i srcem, jer će taj glas u suprotnom služiti protiv vas.

Vic Dana :)

Koja je jedina prilika u kojoj se muškarci sjete večere uz svijeće?
Kad nestane struje.

- Tata! Tata! Izbio nam požar u kući!
- Izađi brzo napolje i ne deri se toliko! Probudićeš mamu!

Što radi zlatna ribica u čaši mineralne vode?
Uživa u hidromasaži.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji - datum: 2016-09-23 DVOJE UŽIČKIH MLADIH UMJETNIKA NA MJESTU POŠTE KOJU JE 1999. SRUŠIO NATO OSLIKALI PORTRETE NAJZNAMENITIJIH UŽIČANA Što neće vlast, hoće narod Sanja Cvetić i Boban Lazić bez ikakve novčane naknade učinili ono što je morala da uradi gradska vlast, spasili poznate Užičane od zaborava Oslikali portrete Ljube Stojanovića, Stiva Tešića, Milutina Uskokovića, Marije Mage Magazinović, Srba Stamenkovića i Mališe Atanackovića
Dan - novi portal
Ka­da je u Uži­cu pri­je 120 go­di­na tre­ba­lo da se iz­gra­di Ak­ci­o­nar­ska tkač­ka ra­di­o­ni­ca, a za­tim uz nju i hi­dro­cen­tra­la po Te­sli­nom prin­ci­pu, pr­va te vr­ste u Evro­pi, iz Vla­de Sr­bi­je sti­glo je pi­smo jed­nog od slu­žbe­ni­ka mi­ni­star­stva ko­ji je bio ne­za­do­vo­ljan spo­ro­šću re­a­li­za­ci­je ovog zna­čaj­nog po­du­hva­ta. U pi­smu on, iz­me­đu osta­log, na­vo­di: „Ako ne­ma mu­ška­ra­ca spo­sob­nih da za­vr­še za­po­če­ti po­sao, ne­ka to uči­ne že­ne“. Mo­glo bi se re­ći da se da­nas do­go­di­lo ne­što slič­no, sa­mo što su dru­gi ak­te­ri u pi­ta­nju. Dvo­je užič­kih mla­dih umjet­ni­ka, Sa­nja Cve­tić i Bo­ban La­zić, sa­mo­i­ni­ci­ja­tiv­no i bez ika­kve nov­ča­ne na­kna­de uči­ni­li su ono što je grad­ska vlast mo­ra­la odav­no da ura­di. Osli­ka­li su por­tre­te ču­ve­nih Uži­ča­na Lju­bo­mi­ra Sto­ja­no­vi­ća, Sti­va Te­ši­ća, Mi­lu­ti­na Usko­ko­vi­ća, Ma­ri­je Ma­ge Ma­ga­zi­no­vić, Sr­ba Sta­men­ko­vi­ća i Ma­li­še Ata­nac­ko­vi­ća i spa­si­li ih od za­bo­ra­va.
Za taj zna­ča­jan po­du­hvat oda­bra­li su zid u naj­stro­žem cen­tru gra­da na mje­stu ne­ka­da­šnje grad­ske po­šte ko­ju je to­kom dva bom­bar­do­va­nja 1999. go­di­ne sru­šio NA­TO, i gdje je du­gi niz go­di­na par­king grad­skog JKP „Bi­ok­toš“. Pri­je ne­ko­li­ko go­di­na na boč­noj stra­ni ovog par­kin­ga osli­ka­ni su por­tre­ti tro­ji­ce srp­skih pi­lo­ta ko­ji su, 1999. go­di­ne, he­roj­ski stra­da­li u po­ku­ša­ju da ne­bo iz­nad Sr­bi­je bra­ne od agre­sor­skih avi­o­na. Na zi­du uz nji­ho­ve por­tre­te na­pi­sa­no je: „Sr­ce he­ro­ja za­u­vek ži­vi. Ne mo­gu da ga ubi­ju. 1999. Da se ne za­bo­ra­vi“.
– Htje­li smo ovim da pod­sje­ti­mo i na Uži­ča­ne, ko­je ne tre­ba za­bo­ra­vi­ti, da ih is­tak­ne­mo jer su po­ma­lo pa­da­li u za­bo­rav, a mu­ra­lu smo da­li ime „Do­mo­vi­na“. Ali, ni­su oni je­di­ni ko­ji mo­gu da sto­je na ovom zi­du. Ima još mno­go po­zna­tih Uži­ča­na, či­ji bi li­ko­vi jed­nog da­na mo­gli da ukra­ša­va­ju i dru­ge zi­do­ve ovog li­je­pog gra­da – ka­že Sa­nja Cve­tić, mla­da umjet­ni­ca ko­ja je di­plo­mi­ra­la sli­kar­stvo na Li­kov­noj aka­de­mi­ji u Be­o­gra­du.
Pr­vo­bit­na ide­ja je bi­la da ovo dvo­je umjet­ni­ka (Bo­ban La­zić je za­vr­šio Sred­nju umjet­nič­ku ško­lu u Uži­cu) ura­de li­ko­ve ne­dav­no pre­mi­nu­lih po­zna­tih srp­skih glu­ma­ca, ali, za­hva­lju­ju­ći i su­ge­sti­ja­ma broj­nih gra­đa­na ko­ji su po­zdra­vi­li ovu ide­ju osli­ka­va­nja grad­skih po­vr­ši­na i pru­ži­li po­dr­šku umjet­ni­ci­ma, ipak su od­lu­či­li da ura­de por­tre­te po­zna­tih Uži­ča­na.
Bo­ban La­zić ka­že da su por­tre­ti ra­đe­ni mje­sec da­na, da su utro­ši­li 150 ki­lo­gra­ma bo­je, i da su „He­li­os“ i fir­ma „Et­no mont“ obez­bi­je­di­li bo­ju i ske­le, dok su hra­nu do­bi­ja­li od užič­ke fir­me „Blu mun”. Pe­tar Bla­go­je­vić, član Grad­skog vi­je­ća, s tim u ve­zi na­po­mi­nje:
– Na­ša po­moć je bi­la sim­bo­lič­na. Obez­bi­je­di­li smo ko­or­di­na­ci­ju jav­nih pred­u­ze­ća. Osim to­ga, rje­ša­va­li smo i dru­ge teh­nič­ke stva­ri da bi mo­gli da ra­de, poput ra­svije­ta. Ve­o­ma je zna­čaj­no što su ovi mla­di lju­di pre­po­zna­li po­tre­bu da uljep­ša­ju svoj grad, i što su že­lje­li da na taj na­čin is­ka­žu svoj ta­le­nat. Sve ovo ima i edu­ka­tiv­ni ka­rak­ter, jer mi­slim da bi do­bar dio Uži­ča­na te­ško, bez pot­pi­sa, mo­gao da pre­po­zna oso­be sa sli­ka i da ne­što ka­že o ovim po­zna­tim Uži­ča­ni­ma, ko­ji su po­ma­lo za­bo­ra­vlje­ni. Mi će­mo se u na­red­nom pe­ri­o­du tru­di­ti da ih vra­ti­mo na mje­sto ko­je im pri­pa­da.
Lju­bo­mir Lju­ba Sto­ja­no­vić (1860-1930) bio je srp­ski dr­žav­nik, po­li­ti­čar i ču­ve­ni fi­lo­log i na­sta­vljač dje­la Vu­ka Ka­ra­dži­ća, naj­mla­đi član u isto­ri­ji Srp­ske kra­ljev­ske aka­de­mi­je. Vi­še pu­ta je bi­ran za mi­ni­stra pro­svje­te i cr­kve­nih dje­la u Sr­bi­ji, a u dva na­vra­ta bio je pred­sjed­nik srp­ske vla­de. Sto­jan Stiv Te­šić (1942-1996) sce­na­ri­sta i ro­ma­no­pi­sac, do­bit­nik „Oska­ra“ za sce­na­rio fil­ma „Bre­j­king Avaj”, od svo­je 14. go­di­ne ži­vio je u Ame­ri­ci. Ma­ri­ja Ma­ga Ma­ga­zi­no­vić (1882-1968) bi­la je pr­va mo­der­na srp­ska ple­sa­či­ca i te­o­re­ti­čar­ka ple­sa, fi­lo­zof, ko­re­o­graf, i jed­na od tri že­ne ko­je su se na­šle me­đu sto naj­zna­čaj­ni­jih srp­skih no­vi­na­ra. Mi­lu­tin Usko­ko­vić (1884-1915) knji­žev­nik, ute­me­lji­vač sa­vre­me­ne srp­ske pri­po­vijet­ke, prav­nik, dok­tor na­u­ka. Sma­tran je pred­stav­ni­kom ta­ko­zva­nog be­o­grad­skog dru­štve­nog ro­ma­na. Sr­bo­ljub Sr­bo Sta­men­ko­vić (1955-1996), Zve­zdi­na fud­bal­ska le­gen­da, ko­ji je naj­ve­ći dio ka­ri­je­re pro­veo u Ame­ri­ci igra­ju­ći ma­li fud­bal. Naj­zad, Ma­li­ša Ata­nac­ko­vić (1860-1919) je po­zna­ti užič­ki in­du­stri­ja­lac, pred­sjed­nik užič­ke op­šti­ne i na­rod­ni po­sla­nik. Ute­me­lji­vač je Ak­ci­o­nar­ske tkač­ke ra­di­o­ni­ce, pr­vog in­du­strij­skog pred­u­ze­ća u Uži­cu. Po­seb­no se an­ga­žo­vao na iz­grad­nji hi­dro­cen­tra­le na Đe­ti­nji po Te­sli­nim prin­ci­pi­ma, pu­šte­ne u rad na Ilin­dan 1900. go­di­ne, za po­tre­be pro­iz­vod­nje u Ak­ci­o­nar­skoj tkač­koj ra­di­o­ni­ci i osvje­tlje­nje Uži­ca.S. Ti­ja­nić

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"